Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

 1. #1
  Senior Member
  Üyelik Tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  576

  KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  PANTOLONLARINIZI NEDEN ÜTÜLÜYORSUNUZ?

  Evet, pantolonunuzu neden ütülüyorsunuz? Bu soruyu belki ilk anda yadirgayacaksiniz. "Hoppala bu da nerden çikti?" gibilerden sasiracaksiniz, anlamsiz göreceksiniz. Hatta siz, dünyada ve ülkemizde yüzlerce önemli sorun varken, bu tip "eften-püften" konularin gündeme getirilmesinin pek sorumsuzca bir davranis oldugunu dahi ileri sürebilir ve bana gücenebilirsiniz. Belki de tam tersine, bu sorumuzun önemli meselelerle alakali olabilecegini düsünerek su satirlari okumaya devam edeceksiniz.

  Evinizde ütünüz varsa pantolonunuzu arada bir ütülüyorsaniz benim size yönelttigim soru hiç de önemsiz degildir. Hele, hele konuyu çok basit buldugunuzdan dolayi sorumuzun önemsizligine karar vermisseniz kendinizi de suçlamis olursunuz. Zira, pantolonlarinizi ütüleme davranisinizi önemsizlestirdiginiz ölçüde benim sualim önem kazanmaktadir! Nasil mi? Açiklayacagim.

  Önce meselenin gayet basit ve önemsiz oldugunda anlasiyoruz. Siz böyle iddia etmistiniz ben de kabul ettim. Simdi siki durunuz ve su daha önemsiz sorularima cevap veriniz:

  -Bu önemsiz is için satin aldiginiz ütüye maasinizin kaçta kaçini verdiniz?
  -Ütünüzün aylik elektrik harcamasi ortalama ne kadardir?
  -Elbiseleri ütülemek, sizin veya haniminizin ayda kaç saatini almaktadir?
  -Ütünüz hiç kazaya sebep oldu mu? Mesela sizin veya çocugunuzun bir yerini yakti mi? Yahut gömleginizi, pantolonunuzu hiç kavurdu mu?
  -Ütülemenin kumasin daha çabuk yipranmasina sebep oldugunu biliyor musunuz?

  Ve esas sorumuza geldi sira:

  -Bu isi neden tekrarlayip duruyorsunuz?

  Ben bu soruyu ilk defa geçen gün benimle ayni kogusta kalan namazli niyazli bir mahkuma yönelttim:

  -Dayi, pantolonu terzihanede mi ütüledin?
  -Hayir, dösegimin altina koymustum da...
  -Peki, disaridayken pantolonunuzu ütüler miydiniz?
  -Tabii, sürekli... Hiç ütüsüz pantolon giymezdim.
  -Ama neden?

  Iste bu soruyu hiç beklememisti. "Neden?", "neden?" diye tekrarladi birkaç kez kendi kendine... Anlasilan simdiye kadar bu davranisin nedenini düsünmemisti. Cevap ariyordu. Nihayet, kayip cüzdanini bulmus gibi atildi:

  -Temizlik için.

  -Demek temizlik için! Ve temizlik te "imanin yarisi" olduguna göre ütü de bir ufaktan imanin geregi öyle mi! Yahu dayicigim ütünün temizlik ile ne alakasi var? Yoksa deterjanla, sabunla mi karistirdin? Elbiseler ütüsüz olunca kirli mi oluyor?

  -Yani demek istiyorum ki ütü kirisikliklari düzeltiyor. Güzel oluyor. Hem zevkler ve renkler tartisilmaz.

  -Iyi güzel de dayicigim, elbisenin kirismasi, kumasin kalitesine, cinsine bakar. Pamuktan yapilmis bir kumasi ütülesen de giydikten sonra bir saat içinde kirisir. Zevkler tartisilmaz diyorsun. Kabul. Her insanin farkli farkli zevk anlayisi olabilir. Ama bana açiklayabilir misin, pantolon ütülemek bir zevk meselesi mi? Neden yüz milyonlarca insan hep ayni zevki paylasiyorlar? Pantolon ütülemenin verdigi zevk ne biçim bir zevk ki herkes bunda ortaklasti? Hadi su soruma cevap ver: Diyelim ki ütüyü pantolonunun kirisikligini gidermek için yaptin peki neden kumasi katlayarak boydan boya birer çizgi çiziyorsun? Belden baslayip paçalarda biten bu ütü çizgilerinin ne yarari var sana? Hem neden hiç üçer çizgi çekmiyorsun? Yahut enlemesine çizgiler çizmiyorsun? Ben simdi pantolonumun her bir ayagina, bes santim arayla boydan boya üçer çizgi çeksem sen bana bunun nedenini sormayacak misin? Hatta alay konusu yapmiyacak misin? Ben de buna karsilik "Keyfim böyle istiyor, hosuma böylesi gidiyor" diyebilirim; ama sizin de böyle bir bahane ileri sürmeniz inandirici olmaz. Zira kendinize has bir zevk anlayisiyla bagimsiz olarak ütülemiyorsunuz. Kalabaliklara kapilip gidiyorsunuz. Hem zevkler, insan hayati boyunca mutlaka degisiklikler arzeder. Mesela, bir kisi hayati boyunca saçlarini bazen saga, bazan sola, bazan arkaya tarar, kimi zaman ortadan ayirmaktan hoslanir, gâh uzatir gâh kisaltir. Ama her ne hikmetse pantolon ütüleme hevesi okul çaginda baslar mezara kadar aynen devam eder! Bu ne müzmin ve ne de umumi bir zevktir! Tekrar soruyorum: Pantolonunuzu niçin ütülediginizin gerçek sebebini mahzuru yoksa söyler misiniz?

  Dayi, kolay kolay beni atlatamayacagini galiba anliyor ki mantiki bir bahane bulur:

  -Ütüsüz pantolon diz verir de ondan.

  -Dogru. Ütülü pantolon daha az diz verir. Çünkü ütüsü bozulur korkusuyla serbest hareket edemezsin, namazda secdeye giderken dizlerini hafifçe yere degdirirsin ve arada bir ütüsü bozulmasin diye pantolonunu çekersin. Kisacasi ütülü pantolon, ayaginda kartondan bir boru gibi seni cendereye alir. Haydi söyle, pantolonunun ayaklarina ütü ile çizdigin iki çizgiyle kendini sebepsiz yere sinirlandirmanin ne anlami var?

  Dayi, artik sikilmistir. Soruma cevap yerine teslimiyyet ifade eden bir soruyla karsilik verir:

  -Ne istiyorsun benden?

  -Hiiç, sadece pantolonunuzu niçin ütülediginizi...

  Dayi düsünür, düsünür. Benim bu acaip merakimdan kurtulmak için Pantolon ütülemesinin gerçek nedenini tek kelimeyle açiga vurur:

  -Mecburiyet, yani mecburum.

  Kendisine buna neden mecbur oldugunu sormama gerek yoktu. Çünkü biliyordum bu mecburiyetin neden kaynaklandigini...

  ***

  Pantolonunuz ütülü ise bana kirilmayiniz. Zira bu "neden ütülüyoruz?" sorusunu geçenlerde bir tesadüf eseri kendi kendime sorup üzerinde düsünmeseydim belki tahliye olduktan sonra ben de pantolon ütülemeye devam edecektim. Hem de niçin ütüledigimi, yararini ve zararini düsünmeden, bilmeden...

  Acaba ütü, bir israf, gösteris ve tüketim toplumu olan Bati'nin bir modasi olmasin mi? Tipki kimi ülkelerde resmiyet bile kazanan kravat gibi... Yayginlasmis ve süreklilik kazanmis sansli modalardan...

  Bir sorunuz kendinize, çevrenizdeki tanidiklara, yahut sokakta karsilastiginiz herhangi bir beyefendiye, sorunuz "neden ütülüyorsunuz?" diye... Alacaginiz cevaplar çok ilginç olcaktir. Hele, bu damdan düsme sorunuzdan dolayi karsilasacaginiz tepkinin ortak karakterini iyice gözleyin. Pantolonlarini ütüle melerine makul bir sebep bulamamanin tedirginligini hisse deceksiniz muhatabinizin söz ve mimiklerinde. Çekinmeyin, üstüne üstüne gidin, sikistirin karsinizdakini ve dilinin altinda gizledigi baklayi çikartiniz.

  "Temizlik" derse, inanmayin. "Diz birakmiyor" diye bir bahane ileri sürerse tatmin olmayin. "Zevk meselesi" deyip tartismayi kesmek dilerse, zevklere örnek vererek, zevkin tanimini yaparak kabul etmeyin.

  Pantolonu boydan boya çizgili beyefendiden (bu beyefendi bizzat kendiniz de olabilir) sonunda ünlemli bir itiraf alacaksiniz.

  "Herkes ütülüyor da onun için!."

  Iste deminden beri aradigimiz cevap...

  "Herkes" "herkesten" etkileniyor. Peki, pantolon ütülemeyi ilk icad eden ve bunu modalastirarak insanlarin basina is çikaran uyanik ve uyaniklar "herkesi" nasil bu derece etkiledi? Bunun sirri nedir?

  Modalara karsi asiri allerjileri olan ve söz sirasi gelince moda aleyhinde acimasizca konusan bizlerin bu ütü, kravat gibi yararsiz aliskanliklarin neden israrli takipçileri oldugunu neyle açiklayabiliriz? Dahasi, bizlerin karsisina ütüsüz pantolonla yahut kravatsiz çikanlara hor bakmaya, gözle yahut sözle elestirmeye hakkimiz var mi?

  Sakin yanlis anlamayin beni. Size pantolon ütülememenizi söylemiyorum. Söylemek istesem de, makale ve kitaplarindan dolayi tam dört sene cezaevinde ve hücrelerde iskence çekmis birisi olarak öyle paldir küldür söylemem. Zira, kitaplardan nem kapan isgüzar polislerin ve savcilarin cirit attigi bir ülkede böyle bir seyi söylemek bile, halki ütüye, kravata ve "dolayisiyla devlete isyana tesvike tesebbüsten" senelerce iskencehanelerde yatmaya sebep olabilir.

  Yukaridaki paragrafla bu yogurdu üfledikten sonra konumuza devam edelim. Evet, size, pantolon ütülemeyin demiyorum. Ali nasil ütülememekte hürse Veli de ütülemekte hürdür. Ama yeter ki "ütüleme hürriyetinizin" perde arkasinda kalabaliklara tutsak olmanin, herkeslere kapilmanin zafiyeti bulunmasin! Bunu size yakistiramam. Evet "size"! Zira "siz"in diger "siz"lerden ayri bir özelliginiz var. Bu yaziyi su satirlara kadar okumaniz, sizin arastirici, sabirli, yeni fikirlere karsi toleransli ve hatta cesur oldugunuzu gösteriyor. (Belki de sadece vaktinizin bos oldugunu...) Bu satirlari sonuna kadar okumaya tahammül edemiyenler ise benim "siz" hitabima haliyle dahil olamaz.

  Ne demistim; size yakistiramam. Ama eger pantolon ütülemenizin herhangi bir yasal zorunlulugu var ise,yahut ekmek paranizi terzilikten kazaniyorsaniz,yahut makul bir savunmaniz varsa; kisacasi "herkes ütülüyor da onun için" ütülemiyorsaniz, size bir diyecegim yok.

  Pantolon ütüsüyle kafanizi iyice ütüledikten sonra sadede gelelim:

  Rahat ve serbest hareket etmek istiyorsaniz, ayliginiz masrafiniza yetmiyorsa, haniminizin is yükünü bir parça olsun hafifletmek istiyorsaniz ve en önemlisi, pantolon ütülemenize mantiki ve tatminkar bir sebep bulamadan sirf kalabaliklarin etkisiyle bu ise devam ediyorsaniz, haydi biraz cesaret. Satin su ütünüzü bir hurdaciya!

  saygilarla (ali Yüksel, bu makaleye ragmen, kafasi ütülenmesin diye arada sirada pantolonlarini ütülemektedir!)

 2. #2
  Senior Member
  Üyelik Tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  1,807

  Ynt: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  gölge kardeşim ya neden yazılarının başlıklarını hep 'kitap okumanın zararları ' koyuyosun
  ayrıca neden inanç dünyası bölümüne açıyosun...
  çok güzel bir yazıydı her zamanki gibi

  ben sorunun cevabını buldum: mahalle baskısı

  ayrıca şu söze de çok güldüm çok güzeldi

  Evet "size"! Zira "siz"in diger "siz"lerden ayri bir özelliginiz var. Bu yaziyi su satirlara kadar okumaniz, sizin arastirici, sabirli, yeni fikirlere karsi toleransli ve hatta cesur oldugunuzu gösteriyor. (Belki de sadece vaktinizin bos oldugunu...)
  vakti boş olduğu için okuyanlardanım bende


 3. #3
  Senior Member
  Üyelik Tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  576

  Ynt: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  gözlerine saglik kardesim

  biraz ince düsünürsen bulursun baslik nedenini

 4. #4
  Senior Member
  Üyelik Tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  1,807

  Ynt: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  şey geldi aklıma ilk önce
  kaflardaki tavşanlar konusu gibi mesela okuduğum için belkide daha çok tavşanlar gelmeye başladı
  bu da öyle pantolonlarımızı niye ütülüyoruz diyo şimdi okuduğum için her pantolon gördüğümde aklıma bu gelcek

  bu açıdan zararlı diyosunuz galiba

 5. #5
  Junior Member
  Üyelik Tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  1

  Ynt: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  s.a arkadaşım...
  vakit ayırım yazını yazmışsın.saol...ilk defa girdim bu sayfana (tesadüfen) ve yazını inan bana dikkatlice okudum.umarım sen de benim yazımı okursun.

  ben pantolonumu ütülerim , evet ütülerim. sebebini de söyleyeyim "pantolon ütülendiği zaman güzel olur".bu iş makyaja benzer ,sabah uyandığında gözün çapağını yıkamaya da benzer. şekle sokmak için ütülerim ben. Ham bir kalas farzedelim , rengi olmazsa , verniği olmazsa mobilya da olmaz. en azından verniksiz bir kalas parçasından dayanıklı bir tüketim malı da olmaz. pek benzemiyor diyor isen , söznün kısası , ben pantolonumu güzel olsun diye ütülerim,ütülenince güzel olur.dünya zahmetli bir iş olabilir.önemi yok.

  evet söylediğim gibi , güzel olsun diye ütülerim ben. elinde olmadan salya sümük gezen ,yalan dünya deyip elini yüzünü
  yıkamayan ve kendine bakmayan ,tıraş olmayan, "HİÇ ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ DÜNYA İÇİN ÇALIŞMAYAN" , "ÇAĞINA AYAK UYDURMUYAN" , okumayan , anlamayan , ileri görüşlü olmayı beceremeyen , insana insan olduğu için değer vermeyen , kendini geliştirmeyen , dini istediği yönde kullanan vb insanları da sevmem...dürüst olalım. eğer bu yazıyı ütüyü müslümanlar bulmadı diye kötülülemek maksatlı yazdın ise ,seni kınıyorum. ÇALIŞSAYDIK KEŞKE! Gavur icadı dediğimiz ilaçlar, haplar, teknolojiler vb sayesinde bugün buradayız , onların teknolojisi sayesinde buralarda bilgi alışverişi yapıyoruz unutmayalım. Çağdaş Olmalıyız.

  Ve kıravat boyun bağı evet,güzel bir şeydir...insanı derli toplu gösterir...
  ve "OKU" diye başlayan bir kitap sahibi ümmet için yakışan bir başlık değil.
  Hoş kal

 6. #6
  Senior Member
  Üyelik Tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  576

  Ynt: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  ve aleyküm selam
  hos geldin kardes.. insAllahta hos bulursun !

  ütü.. kravat.. moda..
  vesaireler detaydan ibarettir !
  ve maalesef milletimizin bir zayif noktasida, detaylarda takilip kalmak !

  Alıntı akilliolalim Nickli Üyeden Alıntı
  Ve kıravat boyun bağı evet,güzel bir şeydir...insanı derli toplu gösterir...
  ve "OKU" diye başlayan bir kitap sahibi ümmet için yakışan bir başlık değil.
  Hoş kal
  neye karsi.. kime karsi derli toplu gösteriyor ?

  anlatilmak istenen belkide "halktan yana degil, Haktan yana" olmamiz gerektigidir !

  selametle

 7. #7
  Moderator
  Üyelik Tarihi
  Dec 2008
  Mesajlar
  3,085

  Ynt: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  çağdaşlık
  kimi, neyi çağdaşlaştırıyoruz
  haşa, sümme haşa Kur'an-ı Kerimimi ??
  Orda ne emrediliyorsa onu söylüyor uyguluyoruz ...

 8. #8
  Senior Member
  Üyelik Tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  226

  Ynt: KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 4

  s.a
  gardaşlar, bence güzel olan herşey islamiyette vardır. kuran zaten çağdaş yeniliklere açık. peygamberimiz güzel giyinir ve güzel kokardı. sahabeyede bunu öğretirdi. erkekler güzel kokmalı koku sürünmeli.güzlerine sürme çekebilirler... beyaz en sevilen renkti.
  hı bunun yanında ipek kırmızı altın kadına yakışırdı.erkek yüzük takabilirdi. kadın kocası için süslenmeliydi.bunlar hep hadislerde var. sanırım derli toplu giyinmekve temiz olmak, lüks yaşamakla karışmış olmalı.örneğin abdes temiz olmanın başıdır.pisliklerden arınmadan Allah huzuruna çokılamaz di mi? var mı bi yanlış? bu arada boyun bağı eski Türklerde de vardır. zamanla kravat halini aldı.bu arada haktan yana olmak demek sadece onun rızası için yaşamaktır. müslümana pasaklı giyinmeyi bilmiyor dedirtmek bence bizi yaratanın pek hoşuna gitmez.müslüman asırlara örnek olmalı,çağüstü olduğunu hali hareketleri ve konuşmalarıyla ... göstermeli.
  terörist diye müslümana bakıyorlar Avrupalılar,neden diyorum size? çünkü kötü örnekleri o kadar çok ki,biz çağüstü olduğumuzu artık göstermeli onların kalbini kazanmalıyız.ne fatih ne yavuz böyle birileri değildi. hele yavuz kaftanına çamurun bile değmesini istemezdi. Bırakın düzgün giyinmek biz de kalsın,kırışıklık da ney.ben öyle birini bilirdim ki vefat etti ama onu görenler olmuş şehit diyorlar, temiz,ütüsüz kıyafetle hanımının yanına yaklaşmazmış.ne dersiniz ulema gardeşler.fıkık kurallarını iyi okuyun derim. eğer haram yada mekruksa hadisler ortaya koyun ayet yazın.
  benden size bir ayet ve hadis

  Elbiseni temizle (74/4)Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer.) Deylemi


  (Mümin pis olmaz.) Buhari


  (Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana, iman da Cennete götürür.) Taberani


  (Temizlik imanın yarısıdır.) Müslim


  (Namazın anahtarı temizliktir.) Tirmizi


  (Ağzınızı temizleyin, ağzınız Kur'an-ı kerim yoludur.) Ebu Nuaym


  (Cuma günü yıkanın, misvak kullanın ve güzel koku sürünün.) Buhari


  (Yemekten önce ve sonra el yıkamak, zenginliğe yol açar, fakirliği giderir.) Ebuşşeyh


  (Evinin hayrını isteyen, yemekten önce ve sonra, elini ve ağzını yıkasın!) İbni Ebi Şeybe


  (Ağzınızı temizleyin! Kiramen katibin melekleri için, ağızdaki yemek artıklarının kokusundan daha kötü bir şey yoktur.) Deylemi


  (Sarmısak yiyen, kokusu gitmeden mescidimize yaklaşmasın, insanın rahatsız olduğu şeylerden melekler de rahatsız olur.) Taberani


  (Gece namaz kılmak için kalkan kimse, ağzını misvakla temizlesin! Çünkü bir melek namazda Kur'an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler.) Deylemi


  (Elbiselerinizi yıkayın, fazla kıllarınızı temizleyin, dişlerinizi misvakla temizleyin, temiz, güzel giyinin! Nezafet sahibi olun!) İbni Asakir

  (Tırnaklarınızı kesip gömün! Ağzınızdaki yemek kırıntılarını temizleyin ve misvak kullanın! Yanıma, dişleri sarı, ağzı kokar vaziyette gelmeyin!) Taberani

  (Kap kacak yıkamak, evi temiz tutmak, zenginliğe sebep olur.) Hatib


Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 1
  Konuyu Açan: Gölge, Forum: İnanç Dünyası.
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj : 10-23-2009, 01:09 AM
 2. KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 2
  Konuyu Açan: Gölge, Forum: İnanç Dünyası.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 09-01-2009, 12:42 AM
 3. KiTAP OKUMANIN ZARARLARI 3
  Konuyu Açan: Gölge, Forum: İnanç Dünyası.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 09-01-2009, 12:32 AM
 4. KUR'AN OKUMANIN FAYDALARI
  Konuyu Açan: hattab, Forum: Kurani Kerim ve Tefsir.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02-27-2008, 10:14 AM
 5. KUR'ÂN-I KERÎM OKUMANIN FAZİLETİ...
  Konuyu Açan: zhümeyra, Forum: Kurani Kerim ve Tefsir.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 12-31-2007, 01:15 PM

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308