Kalp hastalıklarının dünya çapında önde gelen ölüm nedeni haline geldiğini biliyor musunuz? Ancak birçok kişi hala 'kalp hastalığı belirtileri olmadığı için kalp hastalığı olamayacağını' düşünüyor. Fakat asıl gerçek, eğer bir kalbin varsa, herhangi bir belirtin olmasa bile, kalp hastalığına sahip olabilirsin. Yaygın kalp sağlığı sorunlarından bazıları koroner kalp hastalığı, anormal kalp ritmi (aritmi), kalp kapağı hastalığı hastalıkları ve kardiyomiyopatidir.Sağlıklı bir yaşam için güçlü, sağlıklı bir kalp önemlidir. Sağlıklı yaşam tarzlarının benimsenmesi kalp sağlığını korumak için önemlidir ve kalp hastalığı olanların yönetiminin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Kalp sağlığı için önemli olan yaşam tarzı değişiklikleri:

Ayrıca okuyunuz: Kalbinizi Çalışırken Sağlıklı Tutmanın 5 Yolu

Kilo azaltma: Sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun (vücut kitle indeksi 18.5–24.9 kg / m2). Eğer obezseniz kilonuzu azaltmayı ve <24.9 kg / m2 BMI elde etmeyi hedefliyorsanız
Sağlıklı beslenin: Meyveler, sebzeler, tam tahıllı gıda ürünleri ve az yağlı süt ürünleri bakımından zengin bir diyet tüketin. İşlenmiş gıdalardan, yüksek oranda yağ içeren (doymuş ve toplam yağ) ve tuzdan (sodyum alımını azaltın) kaçının.

Aktif olun: Düzenli egzersizler yapın veya başka bir fiziksel aktivite yapın (örneğin tempolu yürüyüş, koşu ve yüzme ). Haftanın çoğu gününde 30 dakika boyunca herhangi bir orta derecede fiziksel aktivite olması yeterlidir.

Alkol tüketimini sınırlandırın ve sigarayı bırakın.

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanız kalp sağlığınızı iyileştirebilir ve kalp hastalıkları riskini azalttığı gösterilmiştir.

Birçok insan, sağlıklı bir şey yapmanın, düzenli olarak egzersiz yapmaları (yürüme veya yüzme) gibi hala sigara içebilmeleri ve fazla kilolu kalabilmeleri gibi tüm kalp hastalığı riskini karşılayacağını düşünmektedir. Gerçek şu ki eğer sağlıklı bir kalp istiyorsanız ve kalbinizi korumak istiyorsanız, kalp hastalığı riskini artıran tüm faktörlerden kaçının. Tüm değişiklikleri tek seferde yapmak zordur, ancak değişiklikleri tek tek kademeli olarak yapmayı ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeyi deneyebilirsiniz.

Kalp hastalığı için önemli risk faktörleri:

Yaş
Ailede kalp hastalığı öyküsü
Sigara içiyor
Yüksek tansiyon
Yüksek kan kolesterol
Aşırı kilo veya obezite
Fiziksel hareketsizlik
Şeker hastalığı

Uzmanlara göre, kalp hastalığından ölenlerin çoğu, bu ana risk faktörlerinden en az birine sahip. Kalp hastalığı yaşı ve ailesi öyküsü gibi risk faktörlerini değiştiremezsiniz, ancak diğer tüm risk faktörleri değiştirilebilir. Unutmayın, kalp sağlığına yönelik en önemli adım, kalp hastalığı için kendi risk faktörlerinizin farkında olmak ve kendinizi kalp sağlığı yaşamına adamaktır. Yaşınız ne olursa olsun, kalp sağlığınızı iyileştirmek için adımlar atmak için asla geç değildir.

Kalp Sağlığı ile ilgili daha fazla makale okuyun.